Nocne odkrywanie nauki
Teorie i zagadnienia, które mogą wydawać się trudne i nieodgadnione, można zaprezentować w zrozumiałej formule, dającej satysfakcję z poznawania praw otaczającego świata. Nauka jest bardzo blisko nas, we wszystkim, co nas otacza, a przy odkrywaniu jej tajemnic można się doskonale bawić. Tłumy małych i dużych odkrywców na VIII Nocnych Spotkaniach z Nauką tylko potwierdzają, że ta forma zgłębiania wiedzy jest niezwykle popularna.
Nocne Spotkania z Nauką są adresowane do dzieci i ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów, mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia – miłośników wiedzy oraz ciekawych świata i zachodzących w nim zjawisk. Ich celem jest popularyzacja nauki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania kierunkami technicznymi. Laboratoria Politechniki Rzeszowskiej rozlokowane na terenie całej uczelni odwiedziło kilka tysięcy osób. Wydarzenie zostało zorganizowane przez pracowników Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej Politechniki Rzeszowskiej.
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Uczestnicy Nocnych Spotkań z Nauką mieli możliwość zwiedzenia wielu laboratoriów poszczególnych wydziałów Politechniki Rzeszowskiej, do których na co dzień mają dostęp tylko studenci i pracownicy. Naukowcy i studenci naszej uczelni opowiadali o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach czy też o praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Zwiedzający mogli uczestniczyć w ciekawych pokazach naukowych i warsztatach poznawczych, a także przeprowadzać interesujące eksperymenty.
Strefa pokazowa i wystawiennicza
W budynku V oprócz strefy pokazowej i wystawienniczej znajdował się punkt informacyjny, w którym najmłodsi otrzymywali ulotkę, aby móc wziąć udział w zabawie polegającej na zebraniu ośmiu naklejek ukrytych na wydziałach uczelni. Komplet naklejek można było wymienić na okolicznościowy dyplom i upominek. Ponieważ teren Politechniki Rzeszowskiej jest rozległy, organizatorzy przygotowali przewodnik i interaktywną mapę uczelni w Google Maps, aby ułatwić uczestnikom poruszanie się po budynkach.
Wydarzenie wzbogaciła wystawa interaktywna „Kultura Techniki – Technika Kultury (KTTK)”. Wspólnie z lokalnymi artystami i rzemieślnikami sztuki wizualnej uczestnicy wydarzenia tworzyli interaktywne instalacje przestrzenne. Podczas Nocnych Spotkań z Nauką nie zabrakło też ekspozycji Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, którego instruktorzy zaprezentowali pokazy naukowe, w tym eksperymenty chemiczne, doświadczenia biologiczne czy odkrywanie praw fizyki. Miłośnicy techniki mogli również programować roboty oraz projektować i majsterkować za pomocą profesjonalnych narzędzi lub nowoczesnych maszyn.
Liczną widownię zgromadziły pokazy chemiczne prezentowane m.in. przez Koło Naukowe Esprit, pokazy fizyczne realizowane przez Koło Naukowe FOTON, a także pokaz wysokich napięć zrealizowany przez Studenckie Koło Naukowe MegaVolt. Wyjątkowy spektakl popularnonaukowy „Kingsajz – czyli klasyczne pokazy fizyczne w wielkiej skali” poprowadzili Małgorzata Wilczak i Paweł Pasterz.
Najmłodsi uczestnicy mogli rozwijać swoją kreatywność i manualne umiejętności w ramach warsztatów Lego zorganizowanych przez Rzeszowską Grupę IT. Studenci z Koła Naukowego EUROAVIA Rzeszów prowadzili warsztaty z projektowania i konstrukcji modelu samolotu oraz demonstrowali pasjonatom lotnictwa bezzałogowe samoloty udźwigowe, które sami skonstruowali. Opowiadali także o swoich przygodach i sukcesach na międzynarodowych zawodach. Ci, którzy marzą o rywalizacji na torze wyścigowym Formuły, mogli spotkać zwycięzców zawodów Formuły Student i dowiedzieć się wszystkiego o konstrukcji bolidu. Studenci PRz Racing prezentowali również bolid wyścigowy. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także symulator lotu, symulator jazdy samochodem ciężarowym i symulator skoku spadochronem.
Najbardziej wyczekiwaną atrakcją Nocnych Spotkań z Nauką był „Teatr wysokich napięć”. Do tego widowiskowego spektaklu wykorzystany został jeden z największych w swojej klasie transformatorów Tesli. Kilkumetrowe wyładowania, które w rytm muzyki rozświetlały mrok, wzbudziły zachwyt widowni.