Sukces studentów WBMiL w konkursie European Defence Challenge IV

Marcin Krysiak i Filip Kubik, studenci lotnictwa i kosmonatyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa (strona zostanie otworzona w nowej karcie), zajęli 2. miejsce w konkursie European Defence Challenge IV za pomysł „The utilization of artificial intelligence in the process of intercepting rocket projectiles”. Podczas realizacji projektu studentów wspierał dr inż. Grzegorz Drupka (strona zostanie otworzona w nowej karcie) z Katedry Awioniki i Sterowania (strona zostanie otworzona w nowej karcie).
European Defence Challenge to otwarty konkurs mający na celu przyciągnięcie młodych talentów do przemysłu obronnego i zachęcenie ich do rozpoczęcia kariery w technologiach związanych z obronnością. Konkurs zachęca studentów z Europy do zaproponowania jednego lub kilku podejść do pracy związanych z tematami, takimi jak: sztuczna inteligencja, technologie sensorowe, pojazdy autonomiczne, analiza danych, cyberbezpieczeństwo, technologie układów scalonych, kontrola, robotyka, przetwarzanie sygnałów i obrazów oraz technologie związane z obronnością.
Podczas konferencji “European Defence Sector: Navigating the Future through Skills and Innovation” organizowanej w Brukseli w ramach projektu ASSETs+ nastąpiło rozstrzygnięcie europejskiego konkursu European Defence Challenge IV. Tematem przewodnim było efektywne zarządzanie w środowisku obronności. W konkursie brało udział 142 studentów z różnych uczelni europejskich.
O projekcie
Sztuczna inteligencja może połączyć wysoką niezawodność urządzeń elektronicznych z ludzką zdolnością podejmowania decyzji. Stworzenie tak funkcjonującego, autonomicznego systemu opartego na wcześniej przeanalizowanych danych może znacząco przyczynić się do poprawy efektywności działań prewencyjnych w sytuacjach zagrożenia. Koncept stworzony przez studentów Politechniki Rzeszowskiej pozwala na szybkie wykrycie, identyfikację oraz klasyfikację pocisku rakietowego. W kolejnych krokach dobiera odpowiednią strategię obronną oraz wykonuje konieczne akcje. Ponadto system łączy w sobie analizę ryzyka minimalizując liczbę potencjalnych ofiar oraz skalę zniszczeń infrastruktury, a także bierze pod uwagę czynniki ekonomiczne oraz polityczne. Każda przeprowadzona operacja udoskonala oraz wprowadza poprawki działania systemu.